Texas Outlaw Invitational – Results


Texas Outlaw Invitational – Results

When: January 1st & 2nd, 2013

Where: Allen, TX

What: Individual Tournament

Allen (TX) took home the Gold in the 2013 Texas Outlaw Invitational this week. Flower Mound finished securely at 2nd while Arlington Martin & El Paso Franklin tied for the bronze.

2013 Texas Outlaw Team Results:

1. Allen

355.5

2. Flower Mound

225.0

3. Arlington Martin

125.0

3. El Paso Franklin

125.0

5. Houston Westside

96.0

6. Keller Central

92.5

7. Cinco Ranch

87.0

8. Allen 2

85.0

9. Plano East

73.0

10. McAllen Nikki Rowe

69.0

11. Plano

67.0

12. Frisco Wakeland

65.0

12. St. Marks

65.0

14. Richardson Berkner

64.5

15. Lancaster

53.0

16. Birdville

49.0

17. Wylie

48.0

18. Newman Smith

40.5

19. Plano West

33.5

20. Frisco Heritage

29.0

21. Ft Worth Carter Riverside

14.0

 

Finals & 3rd Place Results:

106 Results

1st – Neiman Mitchell (Houston Westside) Sr. over Howard Smith (Allen) So. (SV-3 3-2) 3rd – Bryson Douglas (Arlington Martin) So. over Francisco Tirado (McAllen N-R) So. (Dec 10-7)

113 Results

1st – Gabe Torres (Allen) Jr. over Christian Ordaz (El Paso Franklin) Fr. (Dec 4-3) 3rd – Jordan Speckels (Flower Mound) Jr. over Nick Vega (Arlington Martin) Sr. (Dec 13-6)

120 Results

1st – Mason Smout (Allen) Sr. over Kareem Simms (Keller Central) Jr. (Pin 3:20) 3rd – Matt Jiron (Arlington Martin) So. over Brycen Coffman (Frisco-W) Sr. (Dec 10-4)

126 Results

1st – Dylan Akers (Flower Mound) 9-0, Sr. over Cody Koger (Cinco Ranch) 21-12, Fr. (TF 17-0) 3rd – Jeff Ptak (Allen) 6-1, Jr. over Sam Forbes (Frisco Wakeland) 4-3, Jr. (Maj 11-3)

132 Results

1st – John McCabe (Allen) 5-0, Fr. over Dylan Faucett (Keller Central) 7-2, So. (Dec 6-4) 3rd – Austin Krieger (Plano ) 17-6, Sr. over Lucas Reifsteck (Allen 2) 3-2, So. (Dec 15-8)

138 Results

1st – Daniel Cartagena (Allen) 5-0, So. over Zach Papin (St. Marks) 5-1, Jr. (Maj 11-2) 3rd – Jose Taylor (Arlington Martin) 6-1, Fr. over Kerry Hall (Allen 2) 3-3, Fr. (Dec 8-2)

145 Results

1st – Scott Akers (Flower Mound) 26-0, Sr. over A.J. Hinkle (Allen) 4-1, Sr. (Dec 12-8) 3rd – Dylan Tolliver (Keller Central) 18-3, Sr. over Dean Roudi (Plano West) 16-4, Sr. (Pin 4:54)

152 Results

1st – Bryan Kurisko (Houston West) Jr. over Abdallah Bayan (Richardson Berkner) Jr. (Dec 7-2) 3rd – Zach McLaughlin (Allen) 5-1, Sr. over Anthony Javornik (Plano East) Jr. (Dec 8-6)

160 Results

1st – Bo Nickal (Allen) 5-0, Jr. over Drake Dudley (Flower Mound) 23-2, Sr. (Pin 3:00) 3rd – Jimmy Papin (St. Marks) 3-1, . over Aaron Guery (Lancaster) 5-2, Jr. (Maj 8-0)

170 Results

1st – Scott Nolan (Plano East) 17-0, Sr. over Emilio Carreon (El Paso Franklin) So. (Dec 5-1) 3rd – David Wojcicki (Flower Mound) Sr. over Elyjah Crunpler (Arlington Martin) Sr. (Dec 9-8)

182 Results

1st – Matt Meyer (Allen) 6-0, Sr. over Anthony Camacho (El Paso Franklin) 21-1, Sr. (TF 20-5) 3rd – Austin Jones (Cinco Ranch) 20-7, Sr. over Troy Buhr (Flower Mound) Jr. (Dec 10-6)

195 Results

1st – Alex Jimenez (El Paso Franklin) 28-0, So. over Steven Candley (Arlington-M) Sr. (Dec 4-3) 3rd – Robert DeMaria (Allen) 4-1, Sr. over Branson Roberts (Flower Mound) 17-10, Jr. (Dec 3-2)

220 Results

1st – Stone Drulman (Allen) 5-0, Sr. over Frank Phillips (Wylie) 8-1, Jr. (Maj 10-2) 3rd – Troy Belcher (El Paso Franklin) Sr. over Travis McNair (Cinco Ranch) Jr. (Dec 4-3)

HWT Results

1st – Garrett Esparza (Allen) 5-0, Jr. over Harvey James (Lancaster) 12-4, Sr. (Maj 8-0) 3rd – Ed Klecka (Flower Mound) Sr. over Akim Gonzales (McAllen Nikki Rowe) Sr. (Pin 3:29)

 

Note:  from    http://www.hswrestling.net/2013/01/04/2013-texas-outlaw-wrestling-invitational-results-brackets/

This entry was posted in Results, Varsity and tagged , . Bookmark the permalink.